Kontakt – akan.fi

Kontakt

Borgå folkakademi

Runebergsgatan 16-18
06100 Borgå

E-post: info@akan.fi
Telefon: 019 5769 500


Administration


Maria “Trolle” Ingman
Tf rektor
044-9143612
maria.ingman@akan.fi

Johan Mattsson
Ekonomichef / VD
044 7350 450
johan.mattsson@akan.fi


Carina Nyholm
Ekonomiassistent / kanslist
019 5769 500 el. 0400 570467
info@akan.fi

Nina Wackström
Kursplanerare
040 5687 027
nina.wackstrom@akan.fi


Lärare


Jonas Häggblom
programansvarig för Folkhögskoleåret – EfterNian
040 5013 093
jonas.haggblom@akan.fi

Maria “Trolle” Ingman
programansvarig för Svenska- International Swedish Course
044-9143612
maria.ingman@akan.fi

Jakob Simola
timlärare för EfterNian och Svenska – Int. Swedish Course
jakob.simola@akan.fi


Christina ”Chrusse” von Pfaler
programansvarig för Hundkonsult
050 3472 596
christina.vonpfaler@akan.fi

Jermo Grundström
programansvarig för
Nylands Teaterlinje
044 0313 234
jermo.grundstrom@akan.fi

Hanne Kauppinen
programansvarig för Dans
040 1830993
hanne.kauppinen@akan.fi

Peik Holländer
programansvarig för Musik
Föräldraledig läsåret 2023-24
peik.hollander@akan.fii


Kök & Fastighet


Maj-Gret ”Maja” Saarinen
kökschef
044 7350 451
maj-gret.saarinen@akan.fi
Köket
koket@akan.fi

Mia Kullberg
kock
mia.kullberg@akan.fi

Gunilla Sandström
städare
gunilla.sandstrom@akan.fi


Peter Ek
vaktmästare
040 8495 306
peter.ek@akan.fi


Faktureringsadress

Borgå folkakademi Ab
PB 157
06101 Borgå
FO-nummer: 1942543-9

Företagets fakturerings adresser
Per e-faktura003719425439
E-fakturaförmedlare003708599126 (OpenText)
Per E-postfennoa.501065@erin.posti.com
Per brevBorgå folkakademi Ab
PL 67472
01051 LASKUT
Mottagande av dokumenten
Per E-postborgafolkakademi@app.fennoa.com