Kontakt – akan.fi

Kontakt

Borgå folkakademi

Runebergsgatan 16-18
06100 Borgå

E-post: info@akan.fi
Telefon: 019 5769 500


Administration


Catharina ”Cati” von Schoultz
VD / rektor
040 0811 588
catharina.vonschoultz@akan.fi

Peik Holländer
Biträdande rektor
040 0622 461
peik.hollander@akan.fi

Beatrice Wahlström
Ekonomichef
044 7350 450
ekonom@akan.fi


Carina Nyholm
Ekonomiassistent / kanslist
019 5769 500
info@akan.fi

Nina Wackström
Kursplanerare
040 5687 027
nina.wackstrom@akan.fi


Lärare

Jermo Grundström
programansvarig för Skådespeleri i Helsingfors
044 0313 234
jermo.grundstrom@akan.fi

Kim Gustafsson
timlärare för Skådespeleri i Helsingfors
040 6495 655
kim.gustafsson@akan.fi

Hanne Kauppinen
programansvarig för Dans
040 1830993
hanne.kauppinen@akan.fi


Peik Holländer
programansvarig för Musik
040 0622 461
peik.hollander@akan.fi

Jonas Häggblom
programansvarig för Folkhögskoleåret – EfterNian
040 5013 093
jonas.haggblom@akan.fi

Katinka von Kraemer
programansvarig för Svenska- International Swedish Course
050 5388 829
katinka.vonkraemer@akan.fi


Maria ”Trolle” Ingman
programansvarig för Djur och djurhållning
044-9143612
maria.ingman@akan.fi

Christina ”Chrusse” von Pfaler
programansvarig för Hundkonsult
050 3472 596
christina.vonpfaler@akan.fi

Jakob Simola
timlärare för EfterNian och Svenska – Int. Swedish Course
jakob.simola@akan.fi

Kristoffer Wilén
programansvarig för
Hållbar framtid
kristoffer.wilen@akan.fi

Tina Nyfors
lärare för Hållbar framtid
tina.nyfors@akan.fi


Kök & Fastighet


Maj-Gret ”Maja” Saarinen
kökschef
044 7350 451
maj-gret.saarinen@akan.fi
Köket
044 7350 452
koket@akan.fi

Agneta Wahlström
husmor
agneta.wahlstrom@akan.fi

Gunilla Sandström
städare
gunilla.sandstrom@akan.fi


Peter Ek
vaktmästare
040 8495 306
peter.ek@akan.fi


Faktureringsadress

Borgå folkakademi Ab
PB 157
06101 Borgå

Fakturor kan också skickas per e-post på adressen:

info@akan.fi
(Obs! Vi kan motta endast pdf-filer)